Networking łączy ludzi, ich cele i działania. Tworzy wspólnotę, dzięki której możemy więcej. Choć swoją szansę na zawarcie wartościowych kontaktów biznesowych ma każdy, nie wszystkim się to udaje. Dlaczego? Jakie błędy najczęściej popełniamy i co robić, by skutecznie ich unikać?
Zbyt egoistyczne podejście
W networkingu zasada wzajemności wiedzie prym, dlatego już na początku swojej drogi musimy być gotowi na to, by pomagać innym, często nie oczekując niczego w zamian. Z pewnością nie należy to do rzeczy łatwych, zwłaszcza jeśli tak bardzo zależy nam na osiągnięciu osobistego sukcesu. Koncentrując się jednak tylko na sobie i swoich oczekiwaniach, bardzo często gubimy sens i wpadamy w pułapkę własnych wartości. Dlatego tak ważne jest otworzenie się na ludzi, dostrzeżenie ich potrzeb, zwrócenie uwagi na nowe aspekty i wspólne budowanie dzięki temu naprawdę wielkich rzeczy. Na pewno niejednokrotnie słyszałeś o tym, że dobro powraca. Warto zatem spróbować, prawda?
Zbyt wysokie wymagania
Aby networking był skuteczny, poprawne sformułowanie swoich celów jest sprawą kluczową. W końcu to od nich zależy nasz plan działania, tego, na którym ze spotkań się pojawimy, z kim i o czym będziemy rozmawiać oraz jak dalej pokierujemy daną znajomością. Należy jednak zawsze pamiętać, aby każdy z wyznaczonych celów był realny do zrealizowania. Stawiając sobie założenia zbyt trudne, niemożliwe do osiągnięcia narażamy się tym samym na niepowodzenia, które zwłaszcza na początku mogą sprawić, że stracimy cały zapał. Wymagania wobec siebie i otoczenia powinny być zatem zawsze dostosowane do posiadanych przez nas możliwości i tego, co mogą zaoferować nam inni.
Zbyt szybka rezygnacja
Jak już wielokrotnie wspominaliśmy, networking wymaga zaangażowania, a budowanie wartościowych relacji biznesowych to proces długotrwały. Dlatego nie zrażaj się, jeśli rozwiązanie nie nadeszło od razu, a pierwsze czy drugie spotkanie nie przyniosło wyraźnych efektów. Każdą nową znajomość należy traktować jako szansę, która z pewnością może przynieść nam określone korzyści, ale wcale nie musi. W networkingu bycie cierpliwym i wyrozumiałym naprawdę się sprawdza i co więcej, popłaca.
Pamiętaj, błędy w networkingu mogą przytrafić się każdemu. Istnieją jednak takie, których bez wątpienia możesz się ustrzec. Jak? Najprościej – zmieniając swoje nastawienie. Jeżeli naprawdę zależy Ci na sukcesie w networkingu, odpowiednio się w niego zaangażuj i dopiero wtedy oceniaj osiągane efekty, a gwarantujemy, że mogą być one zaskakujące!