Networking, jako podstawowe narzędzie dla początkujących przedsiębiorców

Pierwsze kroki w biznesie często kojarzone są z ciężką pracą, walką o każdego klienta i każde zlecenie. Jednak wcale nie muszą być trudne. Wystarczy, że skupisz się na tych działaniach, które mogą przynieść wymierne i w miarę szybkie korzyści. Wśród nich na pewno powinien znaleźć się networking – to jedno z podstawowych narzędzi przedsiębiorców, zarówno tych początkujących, jak i starych wyjadaczy!

 

Networking? A co to takiego?

 

Mówiąc najkrócej – to forma budowania sieci kontaktów, które mogą pomóc w rozwoju Twojego biznesu. Tak naprawdę networking uprawiać można wszędzie – począwszy od mediów społecznościowych, poprzez kontakt z ludźmi, z którymi dzielisz przestrzeń pracy, a skończywszy na zorganizowanych wydarzeniach, takich jak śniadanie biznesowe organizowane przez WFS. 

 

Ok, ale co mi to daje?

 

Po pierwsze masz możliwość zaprezentowania swojej działalności przed szeroką grupą przedsiębiorców. Wśród nich mogą być Twoi potencjalni klienci, partnerzy biznesowi, a może nawet mentorzy, którzy pomogą Ci rozwinąć działalność. Dzięki prezentacji swojej działalności na spotkaniu networkingowym zaszczepiasz w nich świadomość marki i możesz śmiało założyć, że gdy będą mieli potrzeby, które Twój biznes rozwiązuje, właśnie do Ciebie się zgłoszą. Jednocześnie poznajesz działające w okolicy firmy, z którymi możesz nawiązać współpracę. Szukasz doradcy finansowego, drukarni czy mebli do biura? Możesz przekopać wyniki wyszukiwania w Google, pytać na różnych grupach na Facebooku. Albo wykorzystać kontakty pozyskane dzięki networkingowi! Ma to jeszcze jedną zaletę – jeśli powołasz się na spotkanie networkingowe, przestajesz być anonimowym klientem “z ulicy”. A to może przełożyć się na przykład na lepszą ofertę. Idąc dalej – możesz też polecać poznane firmy  swoim znajomym. A one będą polecać Ciebie. Przyjęło się, że żyjemy w cyfrowym świecie, gdzie bez obecności w internecie nie można wiele zdziałać. A jednak polecenia i rekomendacje wciąż są podstawą wielu biznesów. Im gęstszą sieć kontaktów uda Ci się zbudować, tym większej ilości osób możesz zostać polecony. Networking to także wymiana doświadczeń i pomysłów związanych z prowadzeniem działalności oraz oczywiście forma integracji, nie tylko na polu biznesowym.

 

Od czego zacząć?

 

Nie wahaj się, zacznij korzystać z możliwości, jakie daje networking już dzisiaj! Nie wiesz jak? To bardzo proste! Po pierwsze sprawdź, czy w Twojej okolicy organizowane są jakieś spotkania networkingowe – znajdziesz je bez trudu na przykład na Facebooku. A później po prostu zacznij na nie chodzić – większość tego typu wydarzeń jest darmowa.

Jeżeli w Twoim mieście działa WFS, weź udział w najbliższym śniadaniu biznesowym. Nawet jeśli jeszcze nie jesteś klubowiczem, nic nie stoi na przeszkodzie, byś pojawił się na nim jako gość. Z pewnością szybko przekonasz się o wszystkich zaletach networkingu, opisanych powyżej. Musimy tylko przestrzec Cię przed jednym – to naprawdę działa.