Otwierasz firmę? Jak zrobić to najefektywniej?

Prowadzenie własnego biznesu to bardzo kusząca perspektywa, aczkolwiek jest to również niemałe wyzwanie, które wymaga poświęcenia zarówno czasu, jak i pieniędzy. Każdy przedsiębiorca przyzna, że najtrudniejsze są początki – rozruch i zbudowanie pozycji marki na rynku to najtrudniejszy etap tworzenia własnego przedsiębiorstwa. Szukając sposobów czy praktyk, które ułatwią przejście tego rozdziału, można wskazać m.in. na networking – na śniadaniach organizowanych przez WFS przedsiębiorcy z różnych branż nawiązują współpracę i wzajemnie wspomagają swoje projekty. Na czym jeszcze powinni skupić się początkujący biznesmeni próbujący zbudować nową firmę?

 

Książki mogą być naprawdę pomocne

 

Zdobywanie informacji i wiedzy na temat tego, jak powinno się budować podstawy dobrze prosperującego przedsiębiorstwa, opiera się w największej mierze właśnie o treści pisane. Na rynku znajdziecie dziesiątki tytułów – od tych, dla kompletnych laików, do profesjonalnych, bogatych w specjalistyczne czy branżowe treści – dzięki którym możecie zbudować własną strategię działania. Oczywiście, w dzisiejszych czasach ogromne znaczenie ma internet, w którym znajdziemy tysiące merytorycznie wartościowych publikacji, warto więc z niego skorzystać, by jeszcze bardziej zwiększyć swoje kompetencje jako przedsiębiorcy.

 

A może pomoc trenera biznesu

 

Profesjonalne wsparcie to element, który może wywrzeć ogromny wpływ na rozwój biznesu, zwłaszcza podczas pierwszych faz budowania firmy. Doświadczenie oraz wiedza trenera pomoże ci ustalić strategię, zgodnie z którą, krok po kroku przejdziesz przez proces otwierania działalności. Zawsze możesz też liczyć na porady związane z technikami budowania silnej i stabilnej marki, które pomogą Ci w przyszłości.

 

Skorzystaj ze swojej listy kontaktów

 

Każde wsparcie może okazać się pomocne, zwłaszcza na początku, dlatego też jedną z pierwszych rzeczy, jakie powinni zrobić początkujący przedsiębiorcy, jest przejrzenie własnej listy kontaktów. Może się bowiem okazać, że znajdziesz tam osoby, które już prowadzą działalność gospodarczą, mają w tym zakresie spore doświadczenie i chęć, by Ci pomóc. Niezobowiązujące spotkanie przy kawie czy smacznym obiedzie w lokalnej restauracji, na którym opowiesz o swoim biznesie, planach czy aktualnych problemach może poskutkować uzyskaniem porad lub wskazówek, dzięki którym uda Ci się nabrać wiatru w żagle. Pamiętaj jednak, by do takiego spotkania odpowiednio się przygotować. Poświęć wieczór na przygotowanie pytań, czy zagadnień, które chcesz poruszyć, dzięki temu wszystko przebiegnie zdecydowanie sprawniej, a ty będziesz miał szans uzyskać więcej, ważnych dla ciebie informacji czy opinii. Ważne też, byś skupił się na pytaniach, a co nawet ważniejsze, jakich odpowiedziach udziela rozmówca – robienie notatek może okazać się naprawdę pomocne. Po takim spotkaniu warto zaproponować termin kolejnego, każdy kontakt może bowiem poskutkować owocną współpracą w przyszłości. Nie ograniczaj się też do spotkań z jedną osobą – im większą sieć kontaktów posiadasz, tym więcej możliwości rozwoju będzie miała twoja firma.

Networking – Współpraca Fundamentem Sukcesu

 

Networking sam w sobie, to idea, której przyświeca połączenie przedsiębiorców w sieci kontaktów, dzięki czemu będą oni w stanie się wzajemnie wspierać, rozwijać, radzić, a często tworzyć nowe produkty czy usługi – oczywiście wspólnymi siłami. To również rozwiązanie idealne dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę w świecie biznesu. Zaprezentowanie siebie, swojej działalności i możliwości z pewnością pomoże wzbudzić zainteresowanie rekinów biznesu, którzy chętnie udzielą Ci rady lub wsparcia – pod warunkiem, że wykażesz się ambicją, pomysłowością i ciekawym produktem czy usługą.

 

Na zakończenie…

 

Sukces na obecnym rynku nie jest uzależniony tylko i wyłącznie od dobrego produktu czy usługi. Największe marki, które powstały w ciągu ostatnich lat, swój wizerunek przypłaciły ogromnymi budżetami na kampanie marketingowe, a także czasem poświęconym na spotkania i nawiązywanie współpracy z innymi dobrze rokującymi przedsiębiorstwami. Ogromne znaczenie mają dzisiaj rekomendacje, przy dużej sieci kontaktów, klienci z polecenia mogą generować naprawdę duże zyski, a same rekomendacje są jedną z części składowych networkingu. Dlatego właśnie, najważniejszym, o czym powinni pamiętać początkujący przedsiębiorcy, jest fakt, że samodzielne działania mają zdecydowanie mniejszą skuteczność niż współpraca i praca w zespole doświadczonych biznesmenów.