Szkolenia dla biznesmenów, z których warto skorzystać

Zastanawiasz się, w co zainwestować czas i pieniądze? Może zabrzmi to banalnie, ale dobrym wyborem będzie zainwestowanie ich we własny rozwój – na przykład udział w szkoleniach. Nie powiemy Ci, w jakie konkretnie szkolenia inwestować, ale podpowiemy, czym kierować się przy wyborze.

 

Czego potrzebujesz?

 
Nie bez powodu używamy w odniesieniu do szkoleń pojęcia „inwestycja”. Dobrze dobrane szkolenie na pewno nie tylko się zwróci, ale też przyniesie wymierne korzyści. Dlatego wybór należy przemyśleć, a nie kierować się impulsem. Zastanów się, na jakim etapie jest Twój biznes, z jakimi problemami się boryka i jakie działania pomogą go z tych problemów wyciągnąć. Odpowiedz sobie na pytanie, czy lepszym rozwiązaniem będzie doskonalenie kompetencji, które już posiadasz, czy zdobycie nowych umiejętności. To, że jesteś świetnym handlowcem, nie oznacza, że nie możesz być jeszcze lepszym. Z drugiej strony – może w tej chwili Twój biznes bardziej potrzebuje skutecznego marketingu? Przygotuj dogłębną analizę i na jej podstawie dobierz szkolenie, które w danym momencie będzie najbardziej przydatne.
 

 

Dobre szkolenie, czyli jakie?

 
Wiesz już, jaka tematyka szkolenia Cię interesuje. Teraz pora na wybór samego szkolenia. Czym się kierować? Najważniejsze czynniki, jakie należy wziąć pod uwagę to:

  • prowadzący: nawet jeśli wcześniej nie słyszałeś o tej osobie, możesz łatwo ją prześwietlić dzięki internetowi. Oczywiście najważniejsze jest doświadczenie, najlepiej poparte namacalnymi dowodami – publikacjami czy certyfikatami. Niestety to, że ktoś jest ekspertem w danej dziedzinie, nie jest jednoznaczne z tym, że będzie dobrym szkoleniowcem. Równie istotny, co posiadana wiedza, jest również czynnik numer dwa;
  • sposób przekazywania informacji. Na pewno pam
    iętasz to ze szkoły – najgorszy nauczyciel, to taki, który nie potrafi przekazać swojej wiedzy uczniom. Jak to sprawdzić? Na przykład czytając opinie o prowadzącym wystawione przez osoby już przeszkolone;
  • program szkolenia. Czy program odpowiada na Twoje potrzeby? A może większość zagadnień jest Ci już doskonale znana? Kolejna ważna rzecz to ilość przekazywanych informacji – jeżeli program kilkugodzinnego szkolenia wygląda, jakby ktoś chciał zmieścić w nim rok studiów, raczej niewiele z niego wyniesiesz. Po prostu ilość wiedzy, jaką jesteśmy w stanie przyswoić w krótkim czasie jest ograniczona;
  • forma szkolenia. Czy chciałbyś siedzieć osiem godzin słuchając monotonnego wykładu? Oczywiście, że nie. Dobre szkolenie to nie tylko sucha teoria, ale też ćwiczenia praktyczne. Dużo lepiej przyswaja się wiedzę podaną w nietypowy sposób i opartą na autentycznych doświadczeniach i historiach – tzw. case studies.

 
Oczywiście duże znaczenie będą miały też czynniki indywidualne, takie jak koszt szkolenia czy czas jego trwania.
 
Wiesz już, czym kierować się przy wyborze szkolenia. Ale czy w ogóle warto się szkolić? Pozwól, że odpowiemy na to pytanie słowami Goethego: “Kto nie idzie do przodu, ten się cofa.”. A bez rozwijania kompetencji szanse, by iść do przodu są znikome.